Nasza Historia 

i Teraźniejszość

httpfilesclickwebhomeplhomepl20077imagefcpoznaniak_1png

Historia Stowarzyszenia Sportowego Football Club POZNANIAK Poznań wiąże się z historią Poznańskiej Szkółki Piłkarskiej „Poznaniak”, która powstała 07 marca 1997 r., na mocy postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu i wpisu do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych.

Jest to oficjalna data powstania Stowarzyszenia w skrócie nazywanym „POZNANIAK”, którego ówczesnym prezesem został pan Roman Urbaniak.

W ciągu kolejnych lat działalności klub się rozwijał i tworzył kolejne grupy wiekowe. W roku 1999 posiadał już sześć drużyn, a w sezonie 2004/2005 rozrósł się do 14 drużyn, w tym jednej żeńskie j oraz po raz pierwszy wystartował w rozgrywkach mistrzowskich Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej z zespołem seniorów.

POZNANIAK w tym okresie organizował wiele turniejów piłkarskich, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród klubów krajowych i zagranicznych oraz osiągał szereg sukcesów na arenach lokalnych, krajowych, a także międzynarodowych, z których największymi osiągnięciami były:

  • pierwszy sukces międzynarodowy w roku 1998 r. - II miejsce na turnieju w Bielefeld (za zespołem Fortuny Düsseldorf),
  • zwycięstwa zespołów roczników 1985 i 1987 w turniejach w Holandii w 2000 roku,
  • ponowne zwycięstwa roczników 1987 i 1985 na turniejach w Holandii w roku 2003.

Od 2006 roku sukcesy osiągały również zespoły żeńskie m. in:

  • I miejsce zespołu juniorek w międzynarodowym turnieju w Rimini we Włoszech,
  • II miejsce w międzynarodowym turnieju w Kopenhadze, w roku 2007,
  • II miejsce w międzynarodowym turnieju Remes Cup 2007.

W 2011 roku również dużym sukcesem zakończył się wyjazd roczników 1998 i 1999 chłopców na turniej CUP DENMARK do miejscowości Ishoj koło Kopenhagi, gdzie w silnie obsadzonym turnieju drużyna rocznika 1999 zajęła II miejsce, a drużyna rocznik 1998 dotarła do półfinałów.

Przez lata swojej działalności poszczególne zespoły POZNANIAKA gościły na turniejach zagranicznych organizowanych m. in. w Barcelonie, Walencji, Oslo, Wiedniu, Bielefeld, St. Pelten, Berlinie, Hozenbrock, Kopenhadze, Rimini, Rivierze Brytyjskiej, Bratysławie oraz w kilku miastach Holandii.

W swojej 15-letniej działalności, do roku 2012, klub PSP POZNANIAK wychował wielu chłopców, którzy próbowani byli w Młodzieżowej Reprezentacji Polski, jak między innymi grający zarówno w Lechu jak i w Warcie Poznań - Artur Marciniak. Klubowy trener bramkarzy - Dominik Kubiak - został trenerem bramkarzy Reprezentacji Polski U-17 oraz trenerem bramkarzy Lecha Poznań.

Aż nastał rok 2012 - jubileusz 15-lecia powstania „POZNANIAKA”, w którym to roku dotychczasowy Zarząd Poznańskiej Szkółki Piłkarskiej „POZNANIAK” Poznań podjął decyzję o przeprowadzeniu reorganizacji oraz przekazaniu Klubu w ręce nowego Stowarzyszenia Sportowego „Football Club POZNANIAK-AUREA Poznań”, które sprawnie przygotowując się do nowego sezonu 2012/2013 podjęło się trudnego i odpowiedzialnego zadania kontynuacji dotychczasowych osiągnięć i tradycji drużyn „Poznaniaka” oraz stworzenia nowego kolektywu i możliwości dalszego rozwoju.

I tak od 5 października 2012 r., czyli daty formalnej rejestracji Stowarzyszenia Sportowego "Football Club Poznaniak Aurea Poznań" w Krajowym Rejestrze Sądowym, nastała nowa era w historii drużyn „Poznaniaka”, które od tej pory kontynuują swoje dotychczasowe osiągnięcia w nowych strukturach organizacyjnych, w kolektywie zaangażowanych i udzielających się społecznie członków stowarzyszenia oraz rodziców.

* * *